Bańska Wyżna Malownicze miejsce pełne widoków

Bańska Wyżna to spokojna i malownicza miejscowość znajdująca się w sercu Podhala.

Jest ona jedną z najwyżej położonych wsi w Polsce, za sprawą czego wypoczywając tutaj można oddychać pełną piersią dzięki wyjątkowo czystemu powietrzu. Dodatkowo, na jakość powietrza w okolicy wpływa fakt, że pobliskie domy w Bańskiej Niżnej ogrzewane są wodą geotermalną z okolicznego odwiertu, dzięki czemu zredukowana jest ilość szkodliwych substancji w powietrzu.

Wieś zamieszkuje około 600 mieszkańców, w zdecydowanej większości są to podhalańscy górale, którzy podtrzymują tradycyjny folklor oraz góralską gwarę.


Na pobliskich łąkach i polach wypasane są owce i krowy, a w okolicy kupić można prawdziwe oscypki, co dodatkowo wzmacnia góralski charakter miejscowości.

Wybierając wypoczynek w Bańskiej, zyskują Państwo czas spędzony z dala od miejskiego zgiełku, ruchu ulicznego oraz zwartych zabudowań, dzięki czemu można w pełni wypocząć oraz powrócić do codziennych obowiązków pełnym pozytywnej energii.

Malownicze widoki rozciągające się z Bańskiej na Podhalańskie tereny w tym: Panorama Tatr, Gorce, Pieniny czy też Babia Góra to esencja tej okolicy. Ciężko szukać drugiego tak spokojnego miejsca pełnego pięknych widoków.

bańska wyżna

Moc atrakcjiBańska Wyżna - tu nie można się nudzić

Liczne atrakcje turystyczne znajdujące się w okolicach Bańskiej Wyżnej, to kolejny atut tego miejsca.

Znajdujące się w sąsiedniej wsi baseny termalne przyciągają licznych turystów, którzy pragną skorzystać z gorących leczniczych kąpieli. W sąsiedztwie znajdują się dwa obiekty geotermalne: Termy Szaflary i Gorący Potok, a kolejne oddalone są o 15 km i znajdują się zarówno w Zakopanem jak i Białce Tatrzańskiej.

Osoby szukające rozrywki też znajdą coś dla siebie. W okolicznym browarze Zadyma spróbować można wytwarzanego na miejscu, według tradycyjnej receptury piwa, zjeść regionalne danie lub zagrać w kręgle.


Bańska Wyżna to również bardzo dobra baza wypadowa na narty. Większość podhalańskich wyciągów i ośrodków narciarskich znajduje się w odległości kilkunastu kilometrów. Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Zakopane, Nowy Targ, Ząb, Małe Ciche, to miejsca pełne wyciągów, do których dotarcie nie stanowi problemu.

Pomysłem na spędzenie aktywnego dnia jest również wycieczka do Niedzicy, gdzie znaleźć można park miniatur oraz park linowy Spiska Kraina, pokonać przełom Dunajca w tradycyjnej łodzi flisackiej, lub bardziej nowocześnie – pontonem. Na miejscu znajdują się również dwa zabytkowe zamki w Czorsztynie i Niedzicy.

Rezerwuj teraz Napisz do nas